Lawenda w Twoim domu - właściwości i zastosowanie olejku lawendowego

Każdy z nas zna lawendę i na pewno niejeden raz miał okazję wąchać kwitnące, fioletowe kwiaty, czy to w formie świeżej czy też suszonej. Jeśli chcecie dowiedzieć się o lawendzie czegoś więcej, zapraszamy!
Lawenda jest znana i stosowana od wieków (używano jej już ponad 2500 lat temu!), starożytni Egipcjanie używali jej nawet do... mumifikacji (mumie były owijane w tkaniny nasączone lawendą), zaś starożytni Rzymianie kąpali się w lawendowej wodzie, aby umyć i oczyścić skórę. Sama nazwa lawenda wywodzi się z łacińskiego lavare, co oznacza... myć. Arabowie i Rzymianie używali też lawendy jako perfum. W średniowieczu uznawano lawendę za jedno z lekarstw na wiele dolegliwości, rozsypywano też ususzone kwiaty lawendy w kamiennych korytarzach zamków jako środek dezynfekujący i dezodoryzujący. Podczas epidemii Czarnej Śmierci ludzie nosili ususzoną lawendę za pasem wierząc, że uchroni ich od choroby.
W czasach współczesnych lawenda stosowana jest zarówno jako idealny środek odstraszający mole w szafie (na południu Francji suszona lawenda wisi dosłownie wszędzie!), jak i doskonały składnik kosmetyków. Co ciekawe, lawenda jest krzewem wiecznie zielonym i występuje w kilkudziesięciu odmianach. Najbardziej popularną odmianą lawendy jest lawenda wąskolistna (Lavandula angustifolia), która jest również... rośliną miododajną!Jak działa lawenda?
Jako składnik kosmetyków lawenda doskonale sprawdza się w tonikach dla skóry delikatnej i wrażliwej - działa przeciwtrądzikowo i antyseptycznie oraz przyspiesza regenerację skóry. Olejek eteryczny lawendowy ma działanie uspokajające, przeciwskurczowe i antyseptyczne. Lawenda stosowana też jest w preparatach poprawiających trawienie.
Zastosowanie olejku lawendowego
Olejek eteryczny z lawendy uzyskiwany jest z kwiatostanów. Jakie zastosowanie może mieć olejek lawendowy?
- Dodaj kilka kropli olejku lawendowego do kąpieli czy będąc pod prysznicem, gdyż pomoże usunąć napięcie mięśniowe i zniwelować stres.
- Rozcieńcz olejek lawendowy z wybranym olejem bazowym i wmasuj w skórę - masaż z użyciem olejku lawendowego pomaga osiągnąć ulgę w przypadku bólu mięśni i stawów, działa też wspomagająco w leczeniu ran, oparzeń i trądziku. Jeśli wmasujesz odrobinę olejku lawendowego w skronie, gdy znajdujesz się w zatłoczonym autobusie czy metrze, zapewnisz sobie odrobinę komfortu i uspokojenia.
- Olejek lawendowy pomoże się zrelaksować i odprężyć, jeśli użyjesz go w kominku do aromaterapii (połączony z wodą) lub w lampach do aromaterapii.
- Dzięki olejkowi lawendowemu może udać Ci się zredukować swędzenie i opuchliznę po ukąszeniu pszczoły.
- Jeśli nie masz pod ręką wody utlenionej, możesz wykorzystać rozcieńczony olejek lawendowy na niewielkie skaleczenie - pomoże usunąć bakterie z rany, oczyścić ją i zatrzymać krwawienie.
- Zmieszany z olejem bazowym olejek lawendowy pomaga w walce z egzemą i stanami zapalnymi skóry.
- Jeśli cierpisz na chorobę morską lub lokomocyjną, wmasuj odrobinę olejku za uszami lub w okolicy pępka. Powinien przynieść ulgę.
- Na wysuszoną, popękaną skórę doskonale sprawdzi się olejek lawendowy zmieszany z olejem bazowym.
- Wmasuj kilka kropli olejku lawendowego w dłonie i wdychaj powoli - dzięki temu pomożesz sobie, jeśli cierpisz na katar sienny.
- Interesującym zastosowaniem lawendy jest działanie przeciwłupieżowe - wmasuj odrobinę olejku w skórę głowy, aby zapobiec łupieżowi.
- Olejek lawendowy działa też wspomagająco, gdy męczy Cię opryszczka.
Na jakie dolegliwości pomaga olejek lawendowy?
Jak widzimy, olejek lawendowy może mieć wiele zastosowań. Aromaterapia z wykorzystaniem olejku lawendowego jest pomocna także w przypadku uciążliwych dolegliwości:- Wiele badań dowodzi, że aromaterapia z olejkiem lawendowym pomaga w redukcji objawów stresu oksydacyjnego, wspomaga zwiększyć aktywność antyoksydantów w naszym organizmie.
- Terapia z użyciem olejku lawendowego działa wspomagająco w przypadku cukrzycy, pomaga zmniejszyć poziom glukozy i zredukować przybieranie na wadze.
- Lawenda jest skuteczna, jeśli cierpisz na bezsenność lub napady lękowe, może też działać wspomagająco w przypadku depresji poporodowej, a nawet łagodzi objawy zespołu stresu pourazowego.
- Badania wskazują, że lawenda może być naturalną terapią w przypadku choroby Alzheimera, gdyż wspiera działanie układu nerwowego i wspomaga funkcje kognitywne mózgu.
- Jeśli cierpisz na migrenę, wypróbuj aromaterapię z wykorzystaniem olejku lawendowego.
- W przypadku choroby nowotworowej, aromaterapia olejkiem lawendowym może być stosowana jako naturalne uzupełnienie działań leczniczych. Oczywiście należy pamiętać, że aromaterapię olejkiem lawendowym każdorazowo należy w przypadku leczenia jakiejkolwiek choroby skonsultować z lekarzem.

Jak stosować aromaterapię w domu?
Aby skorzystać z dobrodziejstw lawendy w domu, możesz zastosować jeden z poniższych sposobów:- Klasyczna forma aromaterapii olejkiem lawendowym: kilka kropli olejku wymieszaj z wodą w tradycyjnym kominku do aromaterapii, zapal bezzapachowy tealight i poczekaj, aż otuli Cię piękny zapach.
- Możesz też wybrać lampę do aromaterapii - napełnij ją wodą, dodaj kilka kropli olejku i włącz. Lampa do aromaterapii doskonale sprawdzi się tam, gdzie nie możesz użyć tradycyjnego kominka. Doskonale nadaje się też do sypialni. Więcej o lampach do aromaterapii przeczytasz w tym wpisie.
- Zamiast olejku zmieszanego z wodą w kominku do aromaterapii możesz użyć naturalny wosk zapachowy z olejkiem lawendowym. Woski zapachowe znajdziesz tutaj, a więcej przeczytasz o ich zaletach w naszym artykule dostępnym tu.
- Naturalne świece zapachowe z olejkami eterycznymi świetnie sprawdzą się, jeśli dodatkowo chcesz się wieczorem zrelaksować. Taka forma aromaterapii jest doskonała na wyciszenie się przed pójściem do łóżka - zapal świecę zapachową z olejkiem eterycznym przy wieczornym czytaniu książki.
- Jeśli chcesz, aby aromat lawendy towarzyszył Ci cały czas, na przykład gdy wchodzisz do domu lub przebywasz w łazience, wypróbuj dyfuzor zapachowy z patyczkami z olejkiem lawendowym. Taki dyfuzor znajdziesz tutaj.
- Możesz również skorzystać z mgiełek do poduszki. Ten rewelacyjny produkt oparty o czyste olejki eteryczne zapewni Ci aromaterapię w czasie snu, a co ważne - nie plami i nie brudzi tkanin! Mgiełka do aromaterapii Spring Air z kolekcji Boudoir o zapachu English Lavender dostępna jest tutaj.
- Naturalne odświeżacze powietrza i zapachy do tkanin z olejkiem lawendowym sprawią, że aromaterapia lawendą stanie się jeszcze prostsza.
- Możesz też zabrać lawendę w podróż, szczególnie polecamy na wszelkie podróże służbowe i wyjazdy samochodem - saszetki i karty zapachowe do Twojej torebki i torby znajdziesz tu, zaś lawendowe zapachy samochodowe tutaj.